Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян получи ценно дарение – художествена реплика на „Родът на Васил Левски по бащина линия“, съобщи Валентина Василева – директор на музея.
Актуалната миграционна политика и ще обсъдят служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и колегите му от Австрия, Румъния и Унгария на среща в Будапеща в петък, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС), като целта е да бъдат дискутирани предстоящите стъпки за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници за България и Румъния, известен като сухопътен Шенген.
По време на разговорите ще бъде направен преглед на актуалната миграционна ситуация и резултатите от засиленото полицейско сътрудничество в региона, както и прилаганите компенсаторни мерки след отпадането на контрола по въздушните и морските граници на 31 март т.г. На тази основа министрите ще обсъдят възможните бъдещи стъпки и ангажименти на страните.
Преди срещата в Будапеща на вътрешните министри на Австри
Поемаме ангажимент да ползваме възможно най-малко вода от група „Черни Осъм“, без това да застраши града от воден режим, каза кметът на Троян Донка Михайлова.
Вчера по покана на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството е проведена среща на тема преразпределение на водните ресурси във водоснабдителна група „Черни Осъм“, с участие на кметовете и управителите на ВиК дружествата на Троян, Плевен и Ловеч, обяви кметът в профила си във Фейсбук.
Троян черпи вода от няколко водоизточника – водохващане в село Балканец, група „Черни Осъм“ и резервно водохващане „Миревско“, припомни тя. Кметът посочи, че проявява разбиране и съпричастност към проблемите, свързани с тежките водни кризи в Плевен и Ловеч.
Ще се опитаме да поддържаме възможно най-малко количество от група „Черни Осъм&
За незаконна сеч, хулиганство, унищожаване и повреждане на имущество снощи са задържани двама мъже - 33-годишен от село Арчар и 51-годишен от село Владиченци. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.
Служители на Изпълнителната агенция по горите са сигнализирали вчера в полицията за извършена от тях проверка в с. Владиченци и установените там два товарни автомобила с немаркирани дърва. Пристигналите на мястото полицаи са установили седем кубика дърва без контролна горска марка и без превозен билет в товарен автомобил с румънска регистрация и около един кубик дърва в товарен автомобил с българска регистрация. Двете моторни превозни средства и дървата са иззети. Изяснено е също, че към 18:00 часа, в хода на проверката на горските служители, неизвестни към онзи момент са отправяли обиди, хвърляли камъни и предмети към тях и служебния автомобил. При огледа на колата р
Камиони се спират във вътрешността на страната от служители на „Национална полиция“ и „Гранична полиция“, за да се реши проблемът със струпването на камионите в участъка на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“, съобщи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Той припомни, че причина за опашките от камиони е продължилото повече от 30 часа спиране на пропускателния режим от страна на турските власти на съпределния на ГКПП „Капитан Андреево“ пункт – „Капъкуле“ заради подмяна на митическия софтуер там.
Главен комисар Златанов коментира още, че пропускането на камиони от вътрешността на страната към българо-турската граница става поетапно, за да се избегнат инциденти. Такъв имаше тази сутрин, когато по магистрала "Марица" при километър 105 в пос
Възрастни и хора с увреждания в община Лозница ще продължат да получават здравно-социални услуги в своите домове. Дейностите, които се предлагат по проекта "Грижа в дома", се удължават до края на януари 2025 г., съобщи кметът Севгин Шукри.
Проектът е финансиран от Европейския социален фонд плюс, чрез програмата "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. След подписано допълнително споразумение финансирането на проекта нараства на 752 894 лв.
Проектните дейности по предоставяне на услугата от Община Лозница започнаха в края на 2022 г. През този период грижа в домашна среда получиха над 100 нуждаещи се в 16 населени места в общината, посочи кметът. Той обясни, че услугите, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, пре
Дарител е инж. Иван Чолаков, който всяка година е част от групата от село Свежен, посещава връх Средногорец, където се намира паметникът костница, наречен "Родопската Шипка" и се отдава почит на героите, участвали в освобождението на Родопите.
Свитък е с дължина около седем метра и е изготвен въз основа на събраните сведения от колектив през 1940 г. след дълго проучване. От него става ясно, че полковник Владимир Серафимов – освободителят на Родопите през Балканската война, е братовчед на Васил Левски по бащина линия.
Валентина Василева посочи, че инж. Чолаков всяка година идва на връх Средногорец с групата от село Свежен – родното място на полковник Серафимов, и запасните офицери от Карлово. А идеята му да направи родословието на Дякона по бащина линия е възникнала преди няколко години при посещението му в музейната експозиция на Етно къща „Върли Гюро“ в село Отец Паисиево. Тогава между множеството папки с документи се намира копие на документ, съставен през 1940 година, като оригиналът е в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ – София.
Предстои обработката на дарението и включването му в музейните фондове.
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС са внесли един незаконен доклад в Столичния общински съвет (СОС) за препроектиране на ул. "Опълченска". Това заяви общинският съветник от групата „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) Андрей Зографски по време на пресконференция, на която представиха насоки за проектиране на улици и градска среда в София.
Исканията на групата на ГЕРБ-СДС са СОС да задължи кмета на София Васил Терзиев да препроектира ул. "Опълченска", обясни Зографски. Той посочи, че чл. 19 от Закона за движението по пътищата ясно казва, че организацията на движението по пътищата, ремонтите и поддръжката на уличната мрежа са от ексклузивните правомощия на кметовете на общините.
Отношението на ГЕРБ е лицемерно спрямо градската среда и проектите на София, каза Зографски. Той посочи, че проектът за ремонт на ул. "
Решение за напускане на БСП заявиха членове на три основни организации към Великотърновския общински съвет на партията, се посочва в съобщение до медиите.
Текстът е подписан от Донка Лазарова, Петко Тюфекчиев и Петър Антонов, председатели на основните партийни организации „Искра 1“, „Вяра“ и „Република“. По този начин с напускане на 92-ма члена, трите организации прекратяват съществуването си, каза Петко Тюфекчиев, който е член на партията от 1995 година и действащ общински съветник от групата на БСП във Велико Търново. Той поясни, че с напускането на партията ще подаде заявление да остане независим общински съветник.
Според съобщението, средната възраст на напусналите е 46 години. Основен мотив е неприемането на процесите в БСП през последните месеци. Според вносителите на заявлението, което днес ще бъде депозирано в Общинския партиен
Община Ямбол започна обществено допитване за проектобюджета си за 2025 година. Граждани, представители на бизнеса, институции и неправителствени организации могат да подават предложения и препоръки до 17 декември т.г., съобщават от местната управа.
Предложения могат да се подават по електронен път на сайта на общинската администрация чрез формата за обратна връзка, на имейл budjet2025@yambol.bg, както и в специална урна, поставена във фоайето на партерния етаж на Общината.
Допитването и последващата кампания за информиране на гражданите за основните приоритети и обекти, включени във вече одобрената бюджетна рамка, са двата основни инструмента за гарантиране на максимална публичност и прозрачност при формирането и управлението на местните финанси, допълват от кметството.
Приетият в началото на тази година бюджет на Община Ямбол бе в размер на близо 127 млн. л
Плевен става част от национална кампания срещу домашното насилие. Тя се организира от Зонта клуб, съобщиха от общинския пресцентър.
На ключови места в града ще бъде поставен символът на кампанията – "куклата Рада". Тя е в оранжев цвят и върху нея има QR код и надпис "#Аз съм РАДА". Сканиран, QR кодът води към приложението “Помогни ми”, разработено от Националното бюро за правна помощ, в което всяка застрашена жена има възможност за бърз достъп до контакти на национални служби и места за подкрепа.
Инициативата на местно ниво се реализира със съдействието на Общината и е част от мащабния проект „Зонта" казва „не“ на насилието над жени и момичета". Провежда се ежегодно на национално ниво от организацията в периода от 25 ноември до 10 декември, в партньорство с Националното бюро за правна помощ и с финансовата подкрепа на Български ф